Hansson Hus AB – Års & Hållbarhetsrapport 2024

VD har ordet ”Ännu ett år att vara stolt över!”

2024 blev ytterligare ett år vi kommer se tillbaka på som utmanande på många sätt. Även om mycket sakta men säkert börjar stabiliseras, såsom materialpriser, rimligare räntenivåer med mera, så har många i branschen det fortsatt väldigt tufft. En del beställare med stark ekonomi börjar vakna, men vi ser fortsatt att många avvaktar och att många underentreprenörer och byggbolag har det riktigt kämpigt. Vi såg under året ett flertal stora konkurser i branschen och när stora aktörer hamnar på obestånd så drar det tyvärr ofta med sig en mängd mindre underentreprenörer och leverantörer som en olustig bieffekt. Det får självklart till följd att hela branschen fortsätter vara orolig. Som läget är nu i början av 2025, så kan vi bara konstatera att vi fortsatt befinner oss i en lågkonjunktur och att återhämtningen kommer ske långsammare än önskat.

Med detta som bakgrund ska vi vara extremt stolta över att våra entreprenadbolag under 2024 lyckades färdigställa sex fina projekt; Eslöv terrasser etapp 1, Tallbohov i Järfälla, Gårdsten hus 3-6, Diabilden i Bandhagen, Krämaren i Ulricehamn och Jordbro Västra inklusive en förskola samt en handfull byggserviceuppdrag. Totalt 730 lägenheter och en hel del annat i form av parkeringsgarage och lokaler. Vi har dessutom en hel rad projekt i produktion och ett antal nya projekt i orderstocken som snart drar i gång. Så här i början på 2025 har vi 17 pågående entreprenadprojekt i produktion eller under bygghandlingsprojektering, där merparten är i Stockholm och Mälardalen. Det är över 2 000 lägenheter med tillhörande lokaler, parkeringsgarage, förskolor, skolor och livsmedelsbutiker. Sammantaget ett verkligt styrkebesked för oss som koncernen där vi projekterar och bygger i en marknad som fortsatt är väldigt tuff för hela branschen.

Vi har som koncernmål att ha en snittfördelning på 50/50 för interna och externa beställningar. I den marknad som råder ser vi goda möjligheter att förvärva byggrätter till vårt projektutvecklingsprogram och öka vår egen förvaltning genom byggnation i egen regi. Detta har resulterat i att vi under året förvärvat byggrätter om ca 640 lägenheter till eget ägande under H2 Properties. Vi har nu ca 1610 lägenheter i eget bestånd eller delat ägande. Under året har vi även avyttrat 76 lägenheter i Ulricehamn, men ser framöver en stor potential inom våra förvaltningsbolag för långsiktigt och aktivt ägande. Avyttring av färdigställda projekt kommer fortsatt vara en naturlig del av vårt projektutvecklingsprogram för att hålla en låg skuldsättning.

Vi har även fått fin fart på vårt eget interna uthyrningsbolag H2 Supply, ett strategiskt viktigt bolag i koncernen vars primära uppgift är att fungera som en stödfunktion genom att tillhandahålla hyrutrustning till både koncernens egna och utvalda externa projekt. Här har vi under året sett än väldigt fin utveckling och den interna uthyrningen står nu för ca 80% av allt material, bodar och maskiner. En imponerande siffra där det fortsatt finns utrymme för optimering.

Även om 2024 varit ett år med många utmaningar, så har vi fortsatt lyckats sätta vår hållbara affärsutveckling högt på agendan. Vi har upprätthållit vårt fokus på klimatkalkyler och jobbat hårt med miljöcertifieringar av våra projekt. Där har vi nu som målsättning att alla våra projekt framöver ska vara certifierade. Vi har fokuserat på uppföljningen av våra fokusområden, HR/personal, internrevisioner och kvalitet! Detta är områden vi hela tiden arbetar med och som kommer förbättra och fördjupa ytterligare under 2025. Kvalitet och säkerhet står dagligen överst på vår agenda och vi lägger mycket fokus ute i projekten på planering, säkerhet, ordning och reda.

Summerar vi 2024 så kan vi definitivt säga att det är ännu ett år som alla våra medarbetare och samarbetspartners kan vara riktigt stolta över.

Rikard Hansson, VD och Koncernchef

Rapporten hittar du via länken här


Publicerad 2025-04-04


Hanssons Hus-koncernen är en nytänkande aktör inom bygg- och bostadsutveckling i Sverige. Vårt fokus är att leverera långsiktigt med moderna och funktionella boendemiljöer. Företaget är engagerat i att skapa framtidens bostäder genom innovativa lösningar och gedigen byggkvalitet.

För mer information, vänligen kontakta:
Press & PR-ansvarig, Hanssons Hus
E-post: press@hanssonshus.se

Års- & Hållbarhetsrapport 2024
Vi ser tillbaka på ännu ett utmanande år där vi som bolag och koncern, trots en orolig omvärld kunnat fortsätta vår tillväxtresa och följa våra planer. Ett år som vi tillsammans med alla våra medarbetare och samarbetspartners kan vara riktigt stolta över.
Läs mer

VÅRA PROJEKT

2025
2014

2024 Oxbacken Västerås
2024 Tornérparken Järfälla
2024 Solhusen Nacka
2024 Väppeby 2 Uppsala
2024 Väsjö Torg Sollentuna
2024 Systemkameran Stockholm
2024 Eslöv Terasser Etapp 2 Skåne
2024 Fotoblixten Stockholm
2022 Kista Äng Kv.6 Stockholm
2024 Gamla Landsvägen Stockholm
2022 Kista Äng Kv.1 Stockholm
2022 Kv. Australien Ulricehamn
2024 Gårdsten Hus 4-6 Göteborg
2024 Diabilden Stockholm
2022 Tallbohov Järfälla
2022 Eslövs Terasser Etapp 1 Skåne
2022 Krämaren Ulricehamn
2021 Najaden Västerås
2021 Origo Järfälla
2021 Väppeby 1 Uppsala
2021 Jordbro Västra Haninge
2021 Jordbro Östra Haninge
2022 Alvan 2 Enköping
2022 Lärkan Strängnäs
2021 Fruängen 2 Enköping
2023 Domherren 3 Ulricehamn
2023 H2 Warehouse Ulricehamn
2021 Björkvallen Uppsala
2020 Nya Gatan Nacka
2023 Domherren 2 Ulricehamn
2023 Domherren 1 Ulricehamn
2021 Kung Oskar Kv. A Lund
2021 Norra Hamnen Enköping
2020 Solkvarteret Malmö
2020 Kv. Myntet Göteborg
2020 Fruängen Enköping
2019 Drabanten Upplands Väsby
2020 Rudbeckia Uppsala
2019 ÖSB2 Uppsala
2018 Kung Oskar Kv. B Lund
2019 Florahuset Midsommarkransen
2018 Barkarby SIX Järfälla
2019 Bikarbonatet Hökarängen
2019 Apelvägen Älta
2020 Björnvägen Älta
2019 Flatås Alléer Göteborg
2019 Cykelkungen Uppsala
2018 BRF Önneredsbodarna Göteborg
2018 Älvan Enköping
2017 Tryffelvägen Uppsala
2016 Kv Neptun Västerås
2018 Dragonvägen Upplands Väsby
2018 Kyrkoheden Enköping
2016 Stiba HK Borås
2016 Hotell Lassalyckan Ulricehamn
2016 BRF Skeppsträdgården Etapp 2 Malmö
2015 BRF Skeppsträdgården Etapp 1 Malmö
2015 Rudbecks Hus Sollentuna
Visa fler
Translate »